Úvod
Vyšehrad je jedním z nejdůležitějších historických míst v Praze a místem, které má v srdci každého Čecha zvláštní místo. Tento královský hrad na skalnatém útesu nad Vltavou je spojen s nejstaršími českými legendami a je místem posledního odpočinku mnoha významných českých osobností. Vyšehrad není jen historickou památkou, ale živým symbolem české státnosti a kultury.
Legendy a mýty Vyšehradu
Praotec Čech a princezna Libuše
Podle nejstarších českých kronik a legend zde měl své sídlo praotec Čech, který přivedl Slovany do českých zemí. Později zde sídlila legendární princezna Libuše, která prorokovala slávu Prahy a založila město. Z Vyšehradu také vyšla na svou cestu za knížetem Přemyslem Oráčem.
Vyšehradští králové
Nejslavnějším vyšehradským panovníkem byl Vratislav II., první český král, který zde nechal postavit románskou baziliku sv. Petra a Pavla. Vyšehrad byl preferovaným sídlem českých králů až do doby Karla IV.
Architektonické skvosty
Bazilika sv. Petra a Pavla
Dominanta Vyšehradu je neogotická bazilika z 19. století, postavená na místech starších románských a gotických kostelů. Bazilika je známá svými vysokými věžemi a krásnými freskami Karla Sequense. Ve věžích se nachází pozoruhodný soubor zvonů.
Rotunda sv. Martina
Nejstarší zachovaná stavba na Vyšehradě je románská rotunda sv. Martina z 11. století. Tato malá kulatá kaple přežila všechny válečné útrapy a je jedinečným příkladem ranně románské architektury v Čechách.
Gotický palác
Ruiny gotického paláce připomínají někdejší slávu Vyšehradu jako královského sídla. Palác byl postaven za Karla IV. a sloužil při korunovačních ceremoniích českých králů.
Vyšehradský hřbitov - Slavín národa
Vyšehradský hřbitov je nejprestižnějším pohřebištěm v České republice. Založen byl v roce 1869 jako místo posledního odpočinku pro významné české osobnosti.
Slavín
Společná hrobka nejvýznamnějších českých umělců a vědců byla postavena v roce 1890. Odpočívají zde například:
- Antonín Dvořák: Světoznámý skladatel
- Bedřich Smetana: Autor opery Prodaná nevěsta
- Alfons Mucha: Malíř a grafik Art Nouveau
- Karel Čapek: Spisovatel a dramatik
- Ema Destinnová: Operní pěvkyně světového formátu
Významné hroby
Na hřbitově najdete také náhrobky mnoha dalších významných osobností české kultury, vědy a politiky. Každý hrob je uměleckým dílem a hřbitov jako celek je pozoruhodnou galerií sochařství 19. a 20. století.
Vyšehradské sady a parky
Vyšehrad není jen historickým místem, ale také krásným parkem v srdci města. Vyšehradské sady nabízejí klidné prostředí pro procházky a odpočinek.
Výhledy na Prahu
Z vyšehradských bašt a sadů se otevírají jedny z nejkrásnějších výhledů na Prahu. Zvláště krásný je pohled na Pražský hrad a historické centrum města.
Sochy českých legend
V sadech najdete sousoší od Josefa Václava Myslbeka zobrazující legendární postavy české historie - Libuši a Přemysla, Lumíra a Píseň, Ctirada a Šárku, a Záboj, Slavoj a Luděk.
Kulturní život na Vyšehradě
Vyšehradské kulturní centrum
Vyšehrad není jen muzeem pod širým nebem, ale živým kulturním místem. Konají se zde koncerty, výstavy, divadelní představení a další kulturní akce.
Letní festivaly
V létě se Vyšehrad mění v scénu pro různé festivaly klasické hudby, jazzu a dalších hudebních žánrů. Prostředí historických ruin dodává koncertům nezapomenutelnou atmosféru.
Vyšehradské kasematy
Podzemní prostory Vyšehradu skrývají kasematy - původně sklady a úkryty barokního opevnění. Dnes slouží jako výstavní prostory a ukrývají originály některých soch z Karlova mostu.
Gorlice
Ve vyšehradských kasematách je uložena část originálních soch z Karlova mostu, které byly nahrazeny kopiemi. Můžete zde vidět origináls sv. Jana Nepomuckého a dalších světců v detailu.
Praktické informace
Otevírací doba
- Areál Vyšehradu: Otevřeno 24 hodin denně
- Bazilika: 10:00-18:00 (léto), 10:00-17:00 (zima)
- Kasematy: 9:30-17:00 (9:30-16:00 v zimě)
- Hřbitov: 8:00-19:00 (léto), 8:00-17:00 (zima)
Vstupné
Vstup do areálu a sadů je zdarma. Vstupné se platí pouze za návštěvu kasematů a výstavu v bazilice.
Doprava
- Metro: Stanice Vyšehrad (linka C)
- Tramvaj: Zastávka Výtoň (linky 7, 18, 24)
- Pěšky: Ze Smíchova přes železniční most
Tipy pro návštěvu
Nejlepší čas návštěvy
- Západ slunce: Nádherné světlo a atmosféra
- Jaro a léto: Rozkvetlé zahrady a delší dny
- Podzim: Barevné listí a klidnější atmosféra
Co si vzít s sebou
- Pohodlné boty na procházky
- Fotoaparát na krásné výhledy
- Piknikovou deku pro odpočinek v parku
- Teplé oblečení v chladnějších měsících
Vyšehrad v české kultuře
Vyšehrad má nezastupitelné místo v české kultuře a umění. Bedřich Smetana mu věnoval symfonickou báseň "Vyšehrad" ze svého cyklu Má vlast. Vyšehrad inspiroval mnoho dalších umělců, spisovatelů a básníků.
Literární tradice
Vyšehradské legendy zpracovávali čeští kronikáři od Kosmase až po Aloise Jiráska. Toto místo je živou součástí českého národního příběhu.
Závěr
Vyšehrad je víc než jen historická památka - je to duchovní srdce českého národa, místo legend a památek, kde spočívají ti, kteří vytvořili českou kulturu. Návštěva Vyšehradu je putováním českou historií od nejstarších dob až po současnost. Ať už přijdete za historií, kulturou, krásou nebo jen za klidem, Vyšehrad vás přivítá svou jedinečnou atmosférou, kde se setkává minulost s přítomností.
Poznejte Vyšehrad s naším průvodcem
Naši průvodci vám vyprávějí nejen historii, ale i legendy a příběhy, které místu dávají duši.
Rezervovat prohlídku